רעיונות לעיצוב חדר משחקים לילדים

חדר משחקים

מנקודת מבט עיצובית – חדרי משחקים הם פרויקטים מהנים להפליא. ילדיכם יבלו שם שעות במשחק, למידה וכל מה שבניהם, אבל חשוב לזכור, שמלבד לנראות, החדר צריך להיות גם פונקציונלי לילדים.
חדר משחקים אחרי הכול, אמור להיות מסוגל להחזיק את תשומת ליבם של ילדיכם – מה שלא תמיד מתגלה כמשימה קלה. לכן, ריכזנו עבורכם רשימה של טיפים לעיצוב חדר משחקים לילדים שיעזרו לכם ליצור גם חלל עיצובי מהמם וגם מקום שכיף לילדים להיות בו המשרת מטרה גדולה יותר – שקט להורים. בואו נתחיל!

#1 צרו חלל צבעוני

חדרי משחקים לילדים הם לרוב החדר הצבעוני והשמח ביותר בבית. אתם ממש לא צריכים לדבוק לצבעי יסוד כאשר אתם שוקלים לעצב את חדר המשחקים, תרגישו חופשי להוסיף גם גוונים כמו צהבהב, כתום, ליים וורוד בוהק וכו׳. באמצעות צבעים אלו תוכלו לעצב רהיטים שונים בחדר וגם לשמור על קו עיצובי המותאם לילדים. לדוגמה, תוכלו לבחור את שולחן הכתיבה בצבע נועז יותר, להוסיף מנורה מדליקה וצבעונית, שטיח שיעניק לחדר אווירה חמימה ועוד. שימו לב שאתם לא יוצרים עומס עם צבעוניות יתר, אחרת המטרה תלך לאיבוד וחלל החדר ישדר עומס ואי סדר. רצוי להתמקד ב2-3 גוונים מעניינים אשר מתכתבים בצורה הרמונית אחד עם השני.

#2 שמרו על ספייס

בשונה מעיצוב חדר ילדים, עיצוב חדר המשחקים נועד להקל על ההתפתחות היצירתית של ילדכם באמצעות כיף ומשחק. לצורך כך, תעדיפו לשמור על חלל פתוח כמה שניתן כדי לאפשר לילדים להתרוצץ ולשחק בחופשיות. המשמעות היא שעליכם לשמור על ריהוט מינימלי כדי להשאיר מקום רב למשחק ופעילויות שונות. כמו כן, רצוי להשתמש בפתרונות אחסון יצירתיים עבור הצעצועים של הילדים, הספרים ומה שביניהם. לחלופין, ניתן לשלב בין פריטי ריהוט שונים על מנת לחסוך במקום (למשל, מיטת קומתיים עם פינת עבודה מתחת).

#3 תחשבו מחוץ לקופסה

תרגישו חופשי לצאת מהגבולות שאתם מכירים ולזרום עם הראש הילדותי שבכם. אם לדוגמה אתם לא בטוחים שאתם רוצים לצבוע את קירות החדר, תוכלו לחלופין לתלות תמונות או פוסטרים שילדים אוהבים ואף לקשת את הקירות עם מדבקות קיר לחדר ילדים. תוכלו לכסות קירות שלמים עם מדבקות קיר בצורות שונות ומעניינות, או אפילו לבחור במדבקת קיר משפטים כך שיהייה כיתוב מדליק על הקיר שתמיד יעורר לילדיכם את ההשראה והדמיון.

צעצועים של ילדים

#4 שימוש בלוח מחיק

ילדים הם ילדים. במקום לכעוס כשאתם מגלים שהם השתוללו וציירו על הקירות, תלו לוח מחיק על הקיר, זה ייתן את האפשרות לילדיכם לשרבט לפי כל העולה על רוחם. ניתן לבחור לוחות מחיקים עם מסגרות שונות ומעניינות ובכך מעצם להוסיף עוד אלמנט עיצובי לחלל חדר המשחקים.

#5 אל תשכחו את הבטיחות

בטיחות הוא נושא חשוב מאוד, ובעיקר כשמדובר בחדר משחקים לילדים. על מנת לוודא שאין אף רהיט או חפץ העלול לגרום לפציעות ילדיכם, וודאו כי כל הרהיטים בחדר המשחקים הם ידידותיים לילדים – כלומר, לא חדים, לא קטנים מדי ומסוכנים לבליעה ועוד. כמו כן, עליכם לוודא שאם יש משחק או צעצוע שמשקלו כבד, הוא חייב להיות בגובה נמוך ונגיש לילדים. בשום פנים ואופן אל תמקמו אותו בגובה, אחרת הוא כלול ליפול ולפצוע את הילד. לסיכום, כל המשחקים צריכים להיות בגובה הנוח לילדכם, ומותאמים לילדים. כמו כן, ניתן להשתמש במגני פינות על מנת להגן על ילדיכם מפינות עם קצוות חדים.

#6 נצלו את ההזדמנות להנחיל ערכים (בדרך כיפית כמובן)

בהתחשב בכך שחדר המשחקים הוא המקום בו ילדכם אוהב לבלות בו שעות על גבי שעות, זוהי הזדמנות מעולה ללמד את הילדים ערכים ואחריות. עודדו את ילדכם לקחת אחריות על חדר המשחקים, ולאפשר להם לשהות שם זמן רב, רק במידה וישאירו את החדר נקי ומסודר לאחר השימוש. כמו כן חשוב ללמד את הילדים כי לכל הצעצועים יש מקום אחסון מסודר ולאחר השימוש כל צעצוע צריך לחזור למקומו ולא להישאר זרוק על הרצפה.

לדוגמא, תוכלו לרכוש לוח מטלות מעוצב ולתלות אותו על הדלת כדי להזכיר לילדכם לשמור על חדר המשחקים. אתם  יכולים גם לקשט את הקירות עם מדבקות או ציורים המשדרים ערכים טובים, כגון "שיתוף זה אכפתיות" או "להחזיר חפצים שאינם בשימוש" ועוד.

אף על פי שזאת נשמעת משימה לא קלה במיוחד, לכם ההורים זה ישתלם במיוחד וכמובן שגם עבור ילדיכם, כשהם יגדלו הם יבינו 🙂

 

למאמרים נוספים